Nyugdíjasként, kerekesszékkel is Magyarország sikereiért küzdene (VIDEÓ)
Még 40 évesen is elnyűhetetlen a „visszavonult” klasszis, akinek csak azon jár az esze, hogyan tud segíteni a nemzeti csapatnak. Irány a világbajnokság!
Merész terveket szövögetnek férfi kézilabdázóink a világbajnokság előtt.
Szinte hazai pályán kezdheti meg szerda este a horvát-dán-norvég közös rendezésű világbajnokságot férfi kézilabda-válogatottunk: a déli határtól 30 kilométerre fekvő Varasd két hétre biztosan magyar megszállás alá kerül. A D-jelű négyesnek, majd az egyik középdöntős csoportnak is a horvát kisváros ad otthont, és bízunk benne, hogy a Chema Rodríguez vezette nemzeti csapat minél tovább versenyben lesz, sőt a fogadkozásokat elnézve még tovább is tekintgethet.
A magyar szurkolók mindenesetre készülnek, megszállják majd a határ menti várost, ahol egycsapásra a magyar szavak és a piros-fehér-zöld színek válhatnak uralkodóvá. Ismerjük a sikerekre éhes magyar szurkolói néplelket, kitöltik a rendelkezésre álló teret a világ minden pontján, pláne, ha „csak” a szomszédba kell utazni.
Ezt is ajánljuk a témában
Még 40 évesen is elnyűhetetlen a „visszavonult” klasszis, akinek csak azon jár az esze, hogyan tud segíteni a nemzeti csapatnak. Irány a világbajnokság!
A mieink készülnek, a párizsi olimpia után ismét csatába szállnak a rutinos, sok nagy csatát megélt harcosok: Ancsin Gábor, Mikler Roland, Lékai Máté és Sipos Adrián, hogy a fiatalokkal kiegészülve ismét csodát tegyenek.
Mikler már a visszatérésével is kisebb csodát tett: a nyitó meccs idején 40 éves, 3 hónapos és 26 napos ikon vb-rekordot dönt, ilyen sokat látott sportolót eddig még nem neveztek az IHF tornájára.
Válogatottunk két évvel ezelőtt a világbajnokságon nyolcadik, a tavalyi Európa-bajnokságon ötödik, az olimpián pedig tizedik lett. A Magyar Kézilabda-szövetség hivatalos célkitűzése egyébként a negyeddöntő elérése – jelentette ki az elnök, Ilyés Ferenc a torna előtti sajtótájékoztatón.
„Örülnénk, ha a srácok idén is hasonló eredménnyel örvendeztetnének meg minket, mint tavaly az Eb-n. Mi Horvátországban vagyunk érdekeltek a három ország által szervezett vb-n, és azt gondolom, óriási bravúr lenne, ha Norvégiában, Oslóban is pályára tudnánk lépni a torna végén az éremcsatákon.
Az MKSZ részéről a hivatalos célkitűzés ennél reálisabb: az első nyolc hely valamelyikének megszerzése, azaz a negyeddöntőbe jutás.
Bízunk benne, hogy a fiúk ezt teljesíteni tudják” – fogalmazott Ilyés.
Ezt is ajánljuk a témában
A negyeddöntőbe jutás a magyar férfi kézilabda-válogatott célkitűzése a kedden kezdődő világbajnokságon, az elődöntő elérése ugyanakkor már szuperbravúr lenne.
Nagy László, a Magyar Kézilabda-szövetség elnökségi tagja elárulta, mi motoszkál a játékosok fejében a rajt előtt, és hogy mivel lenne elégedett.
„Észak-Macedónia az elmúlt években talán nem azt a kézilabdát játssza, mint 10-15 évvel ezelőtt, de biztos vagyok benne, hogy nem lesz könnyű dolgunk. Guinea ismeretlen, ezért alkalmazkodni kell a stílusához és legyőzni.
Hollandiával szemben pedig van törleszteni valónk. Biztos vagyok benne, hogy a mérkőzés előtt ez ott lesz a srácok fejében.
Egyértelmű, hogy szeretnénk három győzelemmel továbbjutni a középdöntőbe. Bízom benne, hogy ott lehetünk az ötödik-hatodik hely környékén, ami nagyon jó, nagyon elfogadható eredmény lenne. Örülnék, ha folytatnánk a felzárkózást a kézilabdaelithez” – utalt a három évvel ezelőtti, részben hazai rendezésű Európa-bajnokság nyitányán a hollandoktól elszenvedett vereségre a csapatvezető. Most szinte hazai pályán újra farkasszemet nézhetünk velük.
A férfi és a női vonalon is bizonyító szakember, Konkoly Csaba szerint az idei vb-n a férfiak a nők decemberi bronzérméhez hasonló bravúrt érhetnek el, a sikerek inspirálóan hathatnak Chema Rodríguez csapatára is. A spanyol szakember a csoportellenfeleket elemezve elmondta,
Konkoly közben már előrébb tekintett az M4 Sport honlapján, a várható továbbjutás után következő, középdöntős riválisokat vette sorra – legalábbis azt a kettőt, amelyiket nem ismerjük úgy, mint a tenyerünket. Ha a papírforma igazolódik, a két évvel ezelőtti döntős francia, az osztrák és a katari válogatott ellen léphetünk pályára Varasdon.
„Katarra igaz, ami az arab kézilabdakultúrára: folyamatosan fejlődik. Egyrészt az európai edzők, másrészt meg a nagyon motivált, utolsó pillanatig küzdő játékosaik miatt. A taktikán kívül fontos, hogy olyan lélektanuk van, mint ami például a balkáni államokat is jellemzi. Ez nagy fegyverük. Ausztria most elég nagy hullámokat csapdos, felszállóágban van. Ezt nem kell túlgondolni, de ettől függetlenül képes a meglepetésekre, egy nagyon jól és szimpatikusan küzdő csapat, amelynek az emocionális töltete ránk is veszélyes lehet.
De azt gondolom, ha eljutunk oda, már lesz annyira harcedzett a magyar csapat, hogy méltó ellenfele tudjon lenni az osztrákoknak.
Összességében úgy vélem, ez a magyar válogatott mindenkinek ellenfele lehet, akár a továbbjutásért zajló harcban is” – zárta gondolatait Konkoly Csaba.
Ezt is ajánljuk a témában
Edzőként mindenképpen, de egy valamiben nem változott: ugyanaz az ember maradt, aki volt. A világbajnokságon szerdán bemutatkozó magyar férfi kézilabda-válogatott spanyol szövetségi kapitánya, Chema Rodríguez a Mandinernek többek között az érzelmes oldaláról, a játékosokkal való kapcsolatáról és a fiatalok beépítéséről is beszélt.
A magyar férfi kézilabda-válogatott kerete
Kapusok: Mikler Roland (Szeged), Bartucz László (Tatabánya), Palasics Kristóf (Benfica, portugál)
Jobbszélsők: Imre Bence (THW Kiel, német), Krakovszki Zsolt (Wetzlar, német), Rodríguez Pedro (Tatabánya)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (FTC), Ilic Zoran (Hamburg, német), Ónodi-Jánoskúti Máté (FTC)
Irányítók: Lékai Máté (FTC), Fazekas Gergő (Wisla Plock, lengyel), Hanusz Egon (Benfica, portugál)
Beállók: Bánhidi Bence (Szeged), Rosta Miklós (Dinamo Bucuresti, román), Sipos Adrián (Melsungen, német)
Balátlövők: Bodó Richárd (Szeged), Ligetvári Patrik (Veszprém), Szita Zoltán (Wisla Plock, lengyel)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Krakovszki Bence (Tatabánya)
Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Férfi kézilabda-világbajnokság (január 14–február 2., Horvátország, Dánia, Norvégia)
csoportbeosztás
A-csoport (Herning): Németország, Csehország, Lengyelország, Svájc
B-csoport (Herning): Dánia, Olaszország, Algéria, Tunézia
C-csoport (Porec): Franciaország, Ausztria, Katar, Kuvait
D-csoport (Varasd): Magyarország, Hollandia, Észak-Macedónia, Guinea
E-csoport (Oslo): Norvégia, Portugália, Brazília, Amerikai Egyesült Államok
F-csoport (Oslo): Svédország, Spanyolország, Japán, Chile
G-csoport (Zágráb): Szlovénia, Izland, Kuba, Zöld-foki köztársaság
H-csoport (Zágráb): Egyiptom, Horvátország, Argentína, Bahrein
A csoportok első 3-3 helyezettje jut a középdöntőbe.
A D-csoport programja (Varasd)
Január 15., szerda
18.00 Hollandia–Guinea
20.30 Magyarország–Észak-Macedónia
Január 17., péntek
18.00 Hollandia–Észak-Macedónia
20.30 Guinea–Magyarország
Január 19., vasárnap
18.00 Észak-Macedónia–Guinea
20.30 Magyarország–Hollandia
Fotó: MTI/Illyés Tibor